ویژگی های حضرت معصومه(س) در گفت وگوی شفقنا با حجت ‌الإسلام اکبری
48 بازدید
موضوع: تاریخ و سیره
مصاحبه کننده : پایگاه بین المللی همکاری‌های خبری شیعه
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0

دهم ربیع الثانی سالروز رحلت بانوی كریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه(س) بهانه‌ای شد تا سیری اجمالی در ویژگی‌های مقام و شخصیت والای آن بانوی بزرگ شیعه داشته باشیم؛ او كه مدال «فداها أبوها؛ پدرش به فدایش» را از امام معصوم حضرت موسی بن جعفر علیه‌السلام دریافت كرد و از بركت آن بزرگوار، عالمان و عارفان بزرگی تربیت شدند كه افتخار جهان تشیّع هستند.

حجت ‌الإسلام محسن اکبری، كارشناس امور مذهبی در گفت‌وگو با خبرنگار شفقنا(پایگاه بین‌المللی همکاری‌های خبری شیعه)؛ با بیان این‌كه حضرت فاطمه معصومه بعد از حضرت زهرا علیهاالسلام در میان بانوان اهل بیت از ویژگی‌ها و امتیازات خاصّی برخوردار است، گفت: یكی از ویژگی‌های بارز حضرت معصومه كه آن بانوی الهی را جزو بانوان ممتاز اهل بیت قرار می‌دهد، مسأله شفاعت گسترده است.

او افزود: در جایگاه شفاعت، اولین شخص عالم امکان حضرت رسول گرامى اسلام(ص) است که گستره شفاعت آن حضرت به بلندای «لَسَوْفَ يُعْطيكَ رَبُّكَ فَتَرْضی؛ به زودى پروردگارت آن قدر (از شفاعت امّت) به تو عطا خواهد كرد كه خشنود شوى» است.

این كارشناس مذهبی در ادامه بیان کرد: در همین مقام شفاعت، می‌توان دو نفر از ذریّه و نسل مطهّر خاتم النبیین را به تصریح روایات صحیحه نام برد که گستره شفاعتشان گرچه به وسعت شفاعت پیامبر مکرم اسلام صلی الله علیه و آله نیست لیکن این دو شخصیّت عظیم را در جایگاه خاصی قرار داده است؛ یکی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که خداوند متعال ‏شفاعت را مهریّه آن حضرت قرار داد و طبق روایات، هنگام ازدواج آن حضرت با امیرالمؤمنین علی علیه السلام، بر طاقه‏ ابریشمى که از سوی خداوند آورده شد نوشته شده بود که «خداوند، مهریه ‏فاطمه زهرا را شفاعت گنهکاران از امّت محمّد قرار داد.» و دیگری از ذریه رسول خداوند که دارای مقام شفاعت گسترده است حضرت معصومه ‏دختر حضرت موسى بن جعفر سلام الله علیهما می‌باشد.

حجت الإسلام اكبری اضافه كرد: علامه مجلسی در کتاب شریف بحار الأنوار (جلد57، ب36،ح59) نقل می‌کند که امام صادق علیه‌السلام فرمود: «تُدْخَلُ‏ بِشَفَاعَتِهَا شِيعَتِي الْجَنَّةَ بِأَجْمَعِهِم‏؛ با شفاعت او (حضرت معصومه) همه شیعیان من وارد بهشت مى‏شوند.» یعنی هر کس که شیعه مذهب جعفری باشد، شفاعت آن حضرت او را فرا می‌گیرد. این وسعت شفاعت نشانه وسعت عظمت شخصیت حضرت کریمه اهل بیت سلام الله علیها می‌باشد.

این كارشناس مذهبی ادامه داد: دیگر ویژگی حضرت معصومه متجلی‌شدن جلال و جبروت قبر حضرت زهرا در قبر مطهّر ایشان است. حضرت معصومه که به اقتضای لقب والای «معصومه» که از لسان مبارک معصوم به آن ملقب شد دارای درجاتی از عصمت می‌باشند، لیکن به اراده خداوند نماد آشکار و تجلّی یک معصوم به تمام معنا یعنی حضرت زهرا(ص) شدند.

او گفت: مرحوم آیت الله مرعشی نجفی آن عالم و عارف ربانی زمانی درصدد این مطلب برآمدند که به هر وسیله‏ ممکن، محلّ دفن‏ حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را به دست آورد و به همین منظور، عملی را شروع می‌کنند و چهل شب آن را ادامه مى‌‏دهند.

در شب چهلم در رؤیا به خدمت‏ یکی از امامان که امام باقر یا حضرت صادق علیهماالسلام بودند مشرّف مى‌‌شوند که امام(ع) خطاب به ایشان مى‏فرماید: «عَلَیکَ بِکَریمةِ اهلِ البَیْت؛ به دامان کریمه اهل بیت پناه ‏ببر.» آیت الله مرعشی عرض مى‏کند: بلى، من هم این اعمال را برای این بجا آوردم که قبر شریف‏بى‏بى را دقیق بدانم تا به زیارتشان بروم. در این موقع امام علیه‌السلام فرمود: «منظور ما قبر شریف حضرت معصومه در قم است.» سپس ادامه می‌دهند که: «خداوند متعال به خاطر مصالحى اراده فرموده که محل دفن حضرت فاطمه‏ سلام الله علیها همواره مخفى بماند و لذا قبر حضرت معصومه را تجلیگاه قبر مطهر آن حضرت قرار داده است. هر جلال و جبروتى که براى ‏قبر شریف حضرت زهرا مقدّر بود خداوند متعال همان جلال و جبروت‏ را بر قبر مطهر حضرت معصومه قرار داده است.»

حجت الإسلام اكبری در ادامه با بیان اشاره برخی روایات به تقدّس شهر منوّر قم گفت: در روایات بسیاری، قم مکانی مقدّس شمرده شده است تا آنجا که در معراج پیامبر اکرم(ص) وقتی آن حضرت به آسمان‏ چهارم عروج کرد این مکان مقدس به او نشان داده شد و نیز امیرالمؤمنین علیه السلام به اهالى قم درود فرستاده است و نیز امام صادق علیه السلام، قم را حرم اهل بیت معرّفى کرده است.

حضرت موسی بن جعفر علیه‌السلام هم قم را عشّ (آشیانه)‏ آل محمد معرّفی کردند و این مکان مقدس را یکى از درهاى ورود به بهشت شمردند. حضرت امام علی النقی امام هادى علیه السلام هم، از اهل قم به عنوان «مَغفورٌ لَهُم‏؛ آمرزیدگان» یاد کرده و امام حسن عسکرى علیه السلام با تعبیرات بلندى اهالى قم را ستوده‌اند.

او افزود: روایات اهل بیت علیهم السلام پر است از تجلیل و تعظیم قم، که همه بیانگر قداست، شرافت و فضیلت و عظمت این سرزمین است. حال راز و رمز تقدس و اشرفیّت این مکان چیست؟ بی‌شك می‌توان رمز قداست این سرزمین منوّر را وجود کریمه اهل بیت، بانوی بزرگ اسلام حضرت معصومه دانست، چرا كه توصیه‌های ائمه علیهم‌السلام به زیارت آن حضرت و بزرگداشت كریمه اهل بیت در كلام معصومین علیهم‌السلام و دیگر امتیازات شخصیتی آن حضرت جایی برای دیگری در شهر قم باقی نمی‌گذارد تا بتواند رمز قداست قم باشد و واضح است كه وجود حوزه علمیه و علمای بزرگ و مراجع عظام تقلید هم، همگی به سبب وجود مبارك حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام می‌باشد.

این كارشناس مذهبی در پایان این گفت‌وگو، عبادت ویژه آن حضرت را از نمونه‌های والای عبادت برشمرد و گفت: يكى از عالي‌ترين اسوه‌ها و نمونه‌هاى عبادت و بندگى خداوند از خاندان ولايت و امامت كريمه اهل بيت فاطمه معصومه عليهاالسلام است.

آن حضرت در هفده روزی كه میهمان مردم قم بودند در بیت النور پرتوی از يك عمر عبوديت و بندگی خویش را به نمایش گذاردند و كسانی كه شاهد این حضور معنوی بودند ویژگی ممتاز آن بانوی بزرگ شیعه را شب‌زنده‌داری و عبادت توأم با خضوع و خشوع بیان كرده‌اند.

انتهای پیام

www.shafaqna.com/persian