قطعه ای از بهشت
65 بازدید
تاریخ ارائه : 4/30/2015 1:02:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

قطعه ای از بهشت

محسن اکبری شاهرودی

ای فلک لاجورد، گر تو به قم بنگری * تن متواضع کنی، سر به سجود آوری

عشّ امامان دین، همچو نگین زمین * گشته در آن تابناک، مهر و مه و مشتری

مسجدی از جنس نور، جلوه ای از کوه طور * گرفته بر شهر قم، رایتی از عسکری(ع)

خیل ملائک ز عرش، آمده سوی زمین * صف به صف و ذکرگو، بر در آن، مشتری

آری! سخن درباره قطعه ای از بهشت است. هر زائری را که توفیق زیارت کریمه اهل البیت علیهم السلام نصیب می شود، در سوی دیگر آستان فرشته پاسبان فاطمه معصومه علیهاالسلام، گنبدی چشم نواز و مناره هایی دلربا، قلبش را تسخیر می کند؛ گنبدی از جنس توحید و مناره هایی از جنس نبوّت و ولایت.

بَه چه منظره اعجاب انگیز و چشم انداز دل ربایی! آرام آرام که به آن نزدیک می شوی، عطر آشنایی به مشام جان می رسد؛ عطر سامرا، عطر پیشوای یازدهم شیعیان حضرت امام حسن عسکری علیه السلام.

بلی، مسجد امام حسن عسکری علیه السلام را می گویم؛ همان مکان مقدّسی که به امر مستقیم حضرتش و به دست نایب ویژه آن امام همام یعنی احمد بن اسحاق بنیان نهاده شد؛ همان احمد بن اسحاقی که از معدود افرادی بود که امام عسکری علیه السلام، جمال مبارک حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف را به او نشان دادند و او را یار و محرم اسرار سرای امامت خواندند.

از همان روزی که این یادگار گرامی و ارمغان ارزشمند پیشوای یازدهم به مردم قم هدیه داده شد، آنان سر از پا نشناخته، مأوای عبادت و خلوتگاه مناجات خویش را یافتند و در سه وعده صبح و ظهر و شام، در مسجد حاضر شده و نماز عشق را بر پا داشتند و می دارند.

از همان روزها بود که این مسجد عظیم به عنوان کانون و پایگاه علم و عمل شیعیان و پیروان مکتب بی بدیل اهل البیت علیهم السلام، زبانزد عام و خاص شد.

و در عصر ما  که جمعیّت مجاوران و زائران کریمه اهل البیت علیهم السلام از حدّ، فزون گردیده و سیل عاکفان درگه دوست، به سوی این محراب عرش نشان روان شده است؛ اشتیاق مؤمنین به این مشهد عظیم الهی، اندیشه تابناک زعیم عالیقدر جهان تشیّع حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی – که درود خدا بر روان پاکش باد- را بر آن داشت تا سرای پر معنویت این بیت الله را شایسته قدوم مؤمنین؛ چه در زیبایی و چه در وسعت بیفزاید، و به لطف ذات اقدس الهی و عنایات حضرت ولی عصر و والد بزرگوارشان امام عسکری علیهماالسلام، زمینی بس عظیم از بلده جنّت مثال قم را در جوار و متصل به آستان این مسجد عظیم خریداری نمود تا بنای مسجد را بر وفق جمعیت مشتاقان و اشتیاق جمعیت توسعه دهد.

و بعد از آن زعیم وارسته، این امر مهمّ، تحت اشراف علامه فقیه مرجع گران قدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی – سایه پر فیضشان بر سر مؤمنین مستدام- قرار گرفت و با اوامر و بیانات ارزنده و همّت عالی ایشان و نیز کمک خیّرین و مردم ولایی، بدانجا رسید که بنای جدید، به یکی از بی نظیرترین مساجد دنیا تبدیل گردید.

این مسجد خرّم که به قم شد بنیاد * از لطف امام عسکری شد ایجاد

در نیمه شعبان که در آن شد مولود * فرزند امام عسکری مظهر داد

شعبان هزار و چارصد، نوزدهم * گسترده شود به همّت مردم راد

از موهبت و مرحمت ربّ جلیل * احداث شود بیت خدا نو بنیاد

کز لطف حق آیت الله صافی زد * شایسته کلنگِ خانه عدل و وداد

امید که در آتیه نزدیکی * این مسجد عسکری شود بیت عباد

در محضر حضرت امام قائم * حقّ، بر شرف مسجد و اهلش افزاد

آری! و امروز شاهد روز موعود هستیم. روزی که بنای جدید مسجد امام حسن عسکری علیه السلام به روی نمازگزاران کوی پروردگار و معتکفان عاشق، گشوده می شود و باری دیگر نام والای یازدهمین کوکب تابناک آسمان ولایت و امامت را بر سر زبان ها جاری خواهد ساخت و تاریخ ثبت خواهد کرد این عرض ارادت و اخلاص فقهاء امّت و مردم ولایتمدار را به آستان اقدس حضرت بقیة الله الاعظم ارواح العالمین له الفداء و والد مکرّمشان حضرت امام حسن عسکری علیه السلام.