نامه ای از آمریکا
73 بازدید
تاریخ ارائه : 6/17/2014 11:56:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

آیت الله العظمی صافی در ردّیه ای بر کتاب ضد اسلام:

اسلام، دین امنیّت و صلح است و با جنگ طلبی و جنگ جویی مبارزه می کند.

اشاره: این روزها، بلای جان اسلام عزیز یعنی گروه های تروریستی بخصوص گروه گمراه و شیطانی "داعش" مصیبت ها را بر مسلمانان دوچندان کرده است.

«صبت علینا مصائب لو أنها*صبّت علی الأیام صرن لیالیا؛ بلاها آن چنان بر ما فرود آمده است که اگر بر روزها فرود آید، همگی شب می شود.»

آری! اینها هستند که با اعمال خشونت بار خود، اسلام عزیز را زیر سؤال می برند و با دزدیدن پرچم "لااله الا الله. محمد رسول الله» و بر دوش گرفتن آن، هنگام جنایت، ضربه ای سنگین به دین رحم و مهربانی یعنی اسلام عزیز می زنند.

باید این دین عزیز را که دین صلح و صفا و صمیمیت و دوری از جنگ جویی و جنگ طلبی است از معرض تهمت قرار گرفتن توسط دیگران دور کرد و اجازه نداد با قلم و سلاح، اسلام ستیزی رواج پیدا کند و موج عظیم گرایش به اسلام - آخرین دین الهی - خاموش گردد.

به همین مناسبت، خوانندگان عزیز را به مطالعه نوشتاری از مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در تبیین ابعاد صلح دوستی و مبارزه با جنگ طلبی دین اسلام دعوت می کنیم.

این نوشتار در قسمتی از سفرنامه «ارمغان مشهد» معظم له در قالب پاسخ به سؤال یک شخص ایرانی مقیم آمریکا که سؤالش را به همراه کتابی علیه اسلام، آمده است که متن آن در در ذیل می آید:

بسمه تعالی

سؤال: این بنده مسلمان خداوند تبارك و تعالی به عنوان یك وظیفه دینی به پیشگاه محترم حضرت مستطاب آیت الله العظمی صافی گلپایگانی با نهایت احترام معروض می‌دارد: در این كشوری (آمریكا) كه این بنده ناچار به زندگی شده‌ام یك خدانشناس زندیق و نامسلمان به سر می‌برد كه این فرد لامذهب و نامسلمان چندین كتاب درباره خارج‌كردن هم‌میهنان مسلمان ما از دین بر حق اسلام با پول‌هایی كه انجمن‌های مسیحی به او می‌پردازند نوشته و فقط خدا می‌داند تا چه اندازه به دین مبین اسلام و قرآن كریم بی‌احترامی و اهانت كرده و مدّت سی سال است از تلویزیون و رادیوهای فارسی‌زبان مزدور به همه شئونات مقدس ما مسلمانان توهین و اهانت می‌كند و مردم مسلمان را گمراه می‌كند. این زندیق ملعون كار را به جایی رسانده حتی در چندین كتاب حضرت ختمی مرتبت پیامبر اكرم (ص) را العیاذ بالله هم‌جنس‌باز و كودك‌باز نامیده است.

حضرت آیت الله من در جهت وظیفه دینی یكی از كتاب‌هایی را كه او در اهانت و توهین به اسلام نوشته به ضمیمه این نامه محضر عالی تقدیم می‌دارم.

پاسخ: از عجایب روزگار ما و شگفت‌انگیزترین نوشته‌ها اوراقی هست که به نام «روان‌شناسی محمد» به نام واقعی یا مستعار مسعود انصاری در آمریکا به زبان انگلیسی منتشر شده است و بعضی از مؤمنین برای حقیر فرستاده‌اند که در تاریخ ردّ نویسی و انتقاد به مکتب‌های گوناگون، از این ردّیه سست‌تر وجود ندارد.

هر اهل نظری که این اوراق را مطالعه کند، حتی در یک سطر آن ایرادی ضعیف هم که بتوان به آن اشاره کرد نمی‌یابد.

به اسم روان‌شناسی، دعوت بزرگ و فراگیر اسلام و زندگی شخص رسول اکرم (ص) را به گمان خود زیر سؤال برده است، به همه انبیاء جسارت ورزیده و معجزات آنها را به استهزاء گرفته است.

در همه جا همه چیز را بر عکس معنی و تفسیر کرده است؛ نور را ظلمت گرفته و ظلمت را نور شمرده، عدل را ظلم و ظلم را عدل، حق را باطل و باطل را حق و راست را دروغ و دروغ را راست انگاشته است!

تمام این حرکت بزرگ تاریخ و سازنده جهان نوین و اصول اساسی انسانی که تا آن زمان مجهول یا ناگفته مانده بود و نیز این اعلامیه‌های تمدّن‌ساز قرآن و رسالت واحده توحیدی قرآن را که به گفته‌ جامعه‌شناس بزرگی مثل گوستاولوبون فرانسوی «تاج افتخاری است که در بین ادیان بر سر اسلام است»[1] همه را مستند به عقده یتیمی و محرومیت حضرت محمد (ص) شمرده است! که به این گمان فاسد مثل این تهمت به حضرت ابراهیم خلیل و حضرت موسی نیز وارد می‌شود.

شخصیّتی را که به تصدیق بزرگترین محققان دنیا، در بین مصلحان بشری کسی موفق تر از او نبوده و نخواهد آمد، با تعبیرات زشتی یاد نموده و نقاط ضعفی را به قول خودش برشمرده که همه نقاط قوت و افتخار است.

کارهای برجسته و اصلاحی حضرت محمد (ص) و مبارزات او با جهالت‌ها، تبعیضات، بت‌پرستی، عادات زشت غیر انسانی را یا یاد نکرده یا مورد انتقاد قرار داده است!

شخصیتی که حتی كسانی که او را پیغمبر نمی‌دانند، وی را از رجال بزرگ و عقل در اصلاح می‌دانند و بشریت را مدیون خدمات او می‌شمارند معلوم نیست به چه عنوان مورد جسارت قرار می‌دهد؟!

دانشمندی مثل تولستوی می‌گوید: «محمّد از رجال با عظمت و مصلحین بشری است که خدمت‌های بزرگی به بشریت نموده و افتخاری بزرگ به وجود آورده است. او کسی است که زنده به گور کردن دختران را منسوخ و ممنوع کرد. مردی مثل او سزاوار اکرام و احترام است.»[2] و کارلایل[3] در بین پیغمبران، فقط او را موفّق می‌داند.

دیگری می‌گوید: «در ظرف مدّت کوتاه 23 سال، چهار کار بزرگ انجام داد که هر کدام برای موفقیت به طور عادی محتاج به یک‌صد سال وقت و زحمت است؛ امّتی را تحت لوای نورانی توحید تشکیل داد، دولت و اساسی برقرارکرد که قلمرو سیاسی آن به گستردگی آسیا و آفریقا را گرفت و به اروپا رسید، قوانین و نظاماتی در همه رشته‌های حقوقی، مدنی، اقتصادی و سیاسی برقرار نمود که در امروز و دنیای معاصر هم چنان زنده است، جامعه‌ای به وجود آورد که در ایثار، علم و اخلاق نمونه و ممتاز شد.»

کسی نیست از این مسعود انصاری مجهول الهویة یا معلوم الهویة سؤال کند نسبت جنگ‌جویی و جنگ‌طلبی به دینی که با همه عوامل جنگ و نزاع و نفاق مبارزه داشته و دارد چگونه مطرح‌کردنی است؟!

مواضع پیغمبر اکرم (ص) را که همه برای تأمین امنیت، خیر و اصلاح بشر لازم است و ضرورت دارد، به گرایش به قتل و غارت تفسیر کردن خطایی است که بر کسی پوشیده نیست.

این همه نقاط کمال، اصلاح و خیر را در دعوت اسلام، سیره پیغمبر اسلام و آیات قرآن فراموش می‌کنید؟!

چرا از حقّ اسلام به بانوان، از منع پیغمبر اسلام از «وأد بنات»[4] و زنده به گور کردن دختران که مثل عمر بن خطاب در جاهلیت شش دختر خود را زنده به گور کرد حرفی نمی‌زنید؟!

چرا از آیات قرآن مجید، مثل «تَعالَوْا إِلى‏ كَلِمَةٍ سَواءٍ بَينَنا وَ بَينَكُمْ أَلَّا نَعْبُدَ إِلَّا الله‏»[5]، آیه «إِنَّ اللهَ يأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَ الْإِحْسانِ»[6] و «اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوى‏»[7]، «إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللهِ أَتْقاكُم‏»[8]، «الْكاظِمينَ الْغَيظَ وَ الْعافينَ عَنِ النَّاس»[9]‏، «الصُّلْحُ خَير»[10]، «وَ بِالْوالِدَينِ إِحْساناً»[11] و صدها پیام انسانی که تا امروز همه دنیا را مخاطب قرار می‌دهد سخنی نمی‌گویید؟!

نفی دعوت اسلام و قرآن، نفی انسانیّت، نفی عدالت، نفی وحدت و نفی رحم و انصاف و نفی مساوات است.

به کدام یک از نواهی اسلام اعتراض دارید؛ به حرمت خیانت در امانت، به حرمت دروغ، به حرمت ظلم، به حرمت زنا و فحشاء، به حرمت ربا، به حرمت غصب، به حرمت رشوه؟!

به کدام یک از اوامر اسلام ایراد می‌کنید؛ به وجوب نماز و عبادت خدا، به صداقت، به امانت، به رعایت عدالت، به رعایت قانون، به اخوّت و برادری و به مکارم اخلاق و ...

قرآن، کتاب خدا است و تا دنیا هست قرآن باقی است، و هدایت‌های آن مقبول عقلاء و همه ملل و امم است. نوابغ عقل و علم که پس از اسلام در داخل این دین پرورش یافتند و قلّه‌های بلند علم و دانش را فتح کردند، به اسلام و این که از امّت محمد (ص) باشند افتخار می‌کنند.

مکتب اسلام، بالاتر از این است که با فحش، جسارت و ناسزاگویی افراد مغرض و ملحد یا مزدور در آن خللی وارد شود.

الحمدلله روز به روز، ارکان مترقی و دعوت انسانی آن بیش از پیش مطرح می‌گردد و اسلام خود با هویّت خودش نگهبان و حافظ خود می‌باشد.

یگانه مکتب استکبار ستیز، استحقار برانداز، عدالت پایگاه و مکتب ایثار و برادری همگانی، اسلام، قرآن و تعالیم محمّد صلي الله عليه و آله است.

نام محمّد صلي الله عليه و آله جاودان است و یگانه نامی است که هر روز میلیاردها بار بر زبان‌ها تکرار و به عظمت یاد می‌شود.این اوراق پاره، جز افشاء نیّات پلید نویسندگان آنها اثری ندارد و الحمدلله رب العالمین.

پی نوشت ها:


[1].  تاريخ تمدّن اسلام و عرب گوستاولوبون، صفحه 142.

[2]. كتاب «الذكری» تألیف تولستوی.

[3]. كتاب «الأبطال» تألیف توماس كارلایل.

[4]. زنده به‌گوركردن دختران.

[5]. «اى اهل كتاب! بياييد به سوى سخنى كه ميان ما و شما يكسان است كه جز خداوند يگانه را نپرستيد.»/ سوره آل عمران، آیه 64.

[6]. «همانا خداوند به عدل و نیكوكاری امر می‌كند.»/سوره نحل، آیه 90.

[7]. «عدل بورزید كه همانا نزدیك‌تر به پرهیزكاری است.»/ سوره مائده، آیه 8.

[8]. «همانا گرامی‌ترین فرد نزد خداوند باتقواترین شماست.»/ سوره حجرات، آیه 13.

[9]. «خشم خود را فرو مى‏برند و از خطاى مردم در مى‏گذرند.»/سوره آل عمران، آیه 134.

[10]. «صلح، بهتر است.»/ سوره نساء، آیه 128.

[11]. «و به پدر و مادر نیكی كنید.»/ سوره بقره، آیه 83.