سبک زندگی اسلامی، وامدار سیره نبوی
59 بازدید
تاریخ ارائه : 5/26/2014 11:30:00 AM
موضوع: علوم تربیتی

سبک زندگی اسلامی، وامدار سیره نبوی

نوشتاري از آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله العالي
به مناسبت بعثت با بركت رسول عظمت و رحمت

از مبعث رسول، جهان زيب و فر گرفت * دَهر كهن جوان شد و عُمر دگر گرفت

نازم به امّتى كه ز اخلاص و معرفت * برنامه‌ی حيات ز خير البشر گرفت

هيچ چيزي به مانند شناخت سيره زندگانی رسول الله الاعظم حضرت محمد مصطفی صلي الله عليه و آله و مكتب ايشان برای جامعه بزرگ اسلامی و بلکه جوامع انسانی، آموزنده‌تر و سازنده‌تر نیست كه آن را بايد به عنوان يك علم و معرفت جهاني، بلكه بالاتر معرّفي نمود كه جامعه متحیر و سرگردان بشريت، نيازمند شناخت بيشتر اين سيره جامع الجوانب و عميق المعاني و بحث و كاوش در آن مي‌باشند.

وجود مقدّس و مبارک آن حضرت، جامع همه عظمت‌هاي انساني و بزرگواري‌هاي يك فرد بي‌نظير و بي‌مانند بشري است كه شرح هر يك از آنها در هيچ سخنراني و نوشتاري امكان ندارد و به طور اجمال می توان گفت که اگر شأن انبياء و پيغمبران اجازه دهد که آنان را بــه لقب قهرمانان بخوانیم، بايد رسول گرامی اسلام را چنانچه توماس كارلايل مورّخ شهیر انگلیسی در بين تمام پيغمبران، يگانه قهرمان خوانده، در همه‌ي عظمت‌ها، قهرمانی بي‌نظير بخوانيم.

یکی از عظمت هایی که پیامبر، قهرمان بی نظیر آن است، عظمت در اصلاحات بنيادي اجتماعي می باشد. در تاريخ رهبران انقلابات بزرگ، احدي نيست كه مانند رسول گرامی اسلام در مدّتي كوتاه، انقلاب فكري و عملي بی نظیر به وجود آورده باشد.
تولستوي مي‌گويد: «شك نيست كه محمّد صلي الله عليه و آله از بزرگترين رجال و مرداني است كه به اجتماع خدمات بزرگی كردند. همين‌ قدر در فخر او بس است كه امّتي را به نور حق هدايت كرد و از خونريزي و زنده به گور كردن دختران و قرباني كردن انسان‌ها بازداشت و مردي مانند او سزاوار احترام و اكرام است.»
شرح عظمت پيغمبر عزیز اسلام در اصلاحات بنيادي اجتماعي و انقلاب بي‌توقف و هر زمان و هر مكاني اسلام، بسيار طولاني است و الحق كه تاريخ، احدي از رجال اصلاح و انقلاب را در اين همه رشته‌هاي گوناگون مادي و معنوي و روحي و جسمي و فردي و اجتماعي - در اين مدّت كوتاه - مانند آن حضرت موفّق و پيروز، نشان نمي‌دهد.
از عظمت های دیگر این یگانه قهرمان جهان، عظمت در بي‌اعتنايي به دنيا بود. پيامبر گرامي اسلام در اعتنانداشتن به مظاهر دنیوی، نمونه و سرآمد تمام زهّاد بود.

از نشانه‌هاي زهد آن حضرت اين بود كه در آن وقتي كه در اوج عظمت ظاهري و قدرت مادّي قرار گرفته بود با دست خود نعلين خود را مي‌دوخت و لباس خود را وصله مي‌كرد و از تجمّلات دنيا پرهيز داشت و اگر زيوري از زيورهاي دنيا را در خانه مي‌ديد مي‌فرمود: «آن را از نظر من پنهان كنيد؛ مبادا كه به ديدنش مشغول شوم و به ياد دنيا افتم.»
بسيار اتفاق مي‌افتاد كه روزها و بلكه ماه مي‌گذشت و در خانه‌ي آن حضرت غذايي طبخ نمي‌شد و فقرا و مستمندان را بر خودش‌ و فاطمه عزيزش و حسن و حسينش مقدّم مي‌داشت.
در منظر خارجي و خوراك و پوشاك و نشست و برخاست مانند غلامان بود. غذايش از غذاي غلامان خوردني‌تر و لذيذ‌تر نبود و لباسش از لباس آنها بهتر نبود و مانند آنها مي‌نشست. پول و درهم ذخيره نمي‌فرمود، آن قدر روي حصير نشسته بود كه بر بدنش اثر گذاشته بود.
عظمت در تشريع قوانين، میدان دیگری است که پیامبر مکرم اسلام صلی الله علیه و آله را نظیری دیگر در آن نیست. در بين مشرعين و قانونگذاران بزرگ، توفيقي كه نصيب پيغمبراسلام شد نصيب احدي نشده است.

علاوه بر آن كه قوانيني كه قانونگذاران و مجالس بزرگ مقننه با آن همه عرض و طول وضع مي‌نمايند جامع و كامل و خالي از عيوب و نواقص نيست و موقّت است و پس از مدّت كوتاهي به تجديد نظر و اصلاح و بلكه الغاي آن محتاج مي‌شوند، قانونگذاري كه بتواند در مدت بيست و سه سال با اشتغالات خطير گوناگون - كه هر يك براي اينكه تمام وقت شخص را بگيرد و او ضمن پرداختن به امور نماز، روزه، حج، دعا، معاملات، تجارت، اقتصاد، كشاورزي، دامداري، باغداري، همسرداري، فرزندداري، ارث، سياست، داوري، حلّ و فصل دعاوي و اختلافات، كيفر و مجازات و اخلاق و آداب حتي آداب غذا خوردن، لباس پوشيدن، خوابيدن، راه رفتن، نشستن، بيمارداري و بهداشت و احكام اموات و غيره با گفتار و عمل، هزاران هزار مواد جامع و كامل و قانون و برنامه‌ي زندگي به بشريت عرضه كند- غير از پيغمبر اسلام روي صفحه‌ي تاريخ و دنيا ظاهر نشده است. هر كس اين موضوع را باور نمي‌كند مي‌تواند شخصاً قوانين اسلام را بررسي نمايد و مي‌تواند به نتايج تحقيقات محقّقان منصف غير مسلمان رجوع نمايد.
اهميت اين موضوع وقتي بيشتر ظاهر مي‌شود كه به قانونگذاري‌ها و همكاري‌ها و همفكري‌ها و مطالعات و مباحثات دامنه‌داري كه پيرامون يك مادّه‌ي قانوني مي‌شود و بالاخره به مجالس مقنّنه ارجاع مي‌گردد و تحت شورها و بررسي واقع مي‌شود توجه نماييم.

آيا اين عظمت نيست كه شخصي بدون مشاور و معاون و بدون سابقه‌ي مطالعات قانوني و ديدن دانشكده‌هاي حقوق و بدون سابقه‌ي بررسي‌هاي بهداشتي و اجتماعي و تجارب قضايي و مالي و غيره در تمام جهات و حقوق مردم، قوانيني عرضه بدارد كه هنوز پس از چهارده قرن، زنده و انساني‌ترين قانون اجتماع و اصول و مواد آن مورد تصديق و حمايت حقوقدانان جهان و به عقيده‌ي اهل تحقيق و انصاف، يگانه راه حل مشكلات كنوني بشريت باشد؟ واقعاً اين عظمت حيرت‌ انگيز است و دليل بر روحي الهي و رسالتي آسماني است.
آری! او پیامبر و قهرمان یگانه همه عظمت ها بود؛ عظمت استقامت و شجاعت و تقوا و عبادت و صداقت و امانت و عفو و گذشت و خلق عظيم و معجزات آن حضرت و عظمت‌هاي قرآن مجيد که نوشتن درباره هر کدام از آنها با چند کتاب و مقاله تمام نخواهد شد و باید زبان به تعظيم و اعتراف بگشايیم. چه خوب گفته است آن دانشمند مسيحي که:

إنى مسيحى اجلّ محمّداً * و أراه فى سفر العلا عنوانا؛ من مسيـحي هستم و محمّد را تجليل مي‌كنم و او را سرآغاز كتاب علوّ و بلندي مقام مي‌دانم.»

بايد پيام‌هاي سيره آن حضرت در همه شعب حيات از معنويات و غيب و شهود و اخلاق و تربيت و روابطي که اسلام بين مردم و خدا، و فرد با جامعه يا عائله برقرار مي‌سازد را به جهانيان رساند.

و باید مکتب و دعوت این نمونه قهرمان بشریت را تبليغ کرد که خدمت و اصلاحي بالاتر از معرّفي اين سيره به بشريت نيست.

منبع: روزنامه قدس امروز، صفحه 1و2