درخواست یک معلم خسته از آیت الله العظمی صافی
57 بازدید
تاریخ ارائه : 5/3/2014 10:32:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

به بهانه روز بزرگداشت معلم
درخواست یک معلم خسته از آیت الله العظمی صافی

سؤال:
حضرت آیت الله العظمی صافی مرجع عالیقدر شیعه
باسلام و درود
آيا ما واقعاً براي علم و معلم ارزش قائل هستيم؟ خبر بسيار عجيب و نا اميد کننده است: پاداش معلمان نمونه کم شده است! بدتر از همه جايزه معلمان نمونه کشوري است که از يک پرايد و دو فيش حج به يک ميليون تومان پول نقدي و يک فيش حج کاهش يافته است. اين طوري اگر حساب کنيم، مجموع جايزه "تمام" معلمان نمونه کشوري از دريافتي "يک" بازيکن فوتبال، حتي تيمي مثل مس سرچشمه که سقوط هم کرده است کمتر است! بعضي از اين معلمان، دانشمندان کشور هستند و داراي کتاب ها و مقالات متعدد ملي و بين المللي هستند. اين معلمان گلچين بهترين معلمان کشور هستند، و بعضي از آن ها براي فرزندان اين مرز و بوم خون دل ها خورده اند. بعضي از آن ها همين وزير وزرا و مديران ارشد و نمايندگان را تربيت کرده اند. جالب تر از همه اين که مطبوعات ما که داعيه سر دمداري فرهنگي کشور را دارند در سکوت محض به سر مي برند. انگار که نه انگار اتفاقي افتاده است. راستي تورم کمتر شده است؟ حقوق معلمان ده برابر شده است؟ چه شده که پاداش معلمان نمونه نه حتي به اندازه سال هاي قبل، بلکه يک دهم سال قبل شده است؟ چه فرقي بين اين معلمان و معلمان سال هاي قبل است؟ آيا فقط به معلم جماعت که مي رسيم يادمان مي افتد بايد صرفه جويي کنيم؟ چرا همه ساکت هستند؟ آيا ما واقعاً براي علم ارزش قائل هستيم؟ آيا واقعاً معلم تاج سر جامعه است؟ معلم ها به حرمتشان دلخوش باشند يا به حقوق بالايشان؟ تو را به خدا کلاً روز معلم را از تقويم حذف کنيد. عاجزانه خواهش مي کنيم.

پاسخ معظم له:
بسم الله الرحمن الرحیم
علیکم السلام و رحمة الله
در حديث است که حضرت رسول اکرم صلي الله عليه و آله و سلم، افضل مخلوقات و خواجه کاينات در تقدير و تعظيم مقام معلم فرمود «انما انا بعثت معلماً»؛ قرآن مجيد هم آن حضرت را به تعليم و تربيت ستوده است، و در روايات از معلم به پدري و ابوت تعبير شده است.
شأن معلم و متعلم، شأن مولي و عبد است، اگر چنان که بايد قدرداني از معلم نشود کفران نعمت، و اگر در جامعه چنان باشد که از بازيگر و بلکه خواننده و نوازنده بيش از معلم يا هم طراز با معلم احترام کنند و جوائز کلان را به اصطلاح به هنرمندان و اصحاب ملاهي بدهد، علامت انحطاط اخلاقي جامعه است. به هر حال اينجانب در پايان به همه معلمان متعهد، تعظيم و تکريم خود را تقديم مي کنم. موفق باشيد.

منبع: استفتائات معظم له، شماره اتوماتیک 90717