لزوم تعهد مذهبی متصدیان فرهنگی
87 بازدید
تاریخ ارائه : 4/16/2014 10:41:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

آیت الله العظمی صافی در دیدار مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم:

عنوان اسلامی بودن اداره فرهنگ و ارشاد حفظ شود./ کساني که متصدّي کارهای فرهنگی مي شوند، باید مقيّد به اجرای تام و کامل احکام شرع مقدس باشند./هنر اسلامی باید جای هنرهای خلاف شرع را بگیرد.

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم به همراه معاونان خود با حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف دیدار کرد.

در ابتدای این دیدار، حجت الاسلام ایزد پناه مدیر محترم این مرکز، گزارشی از فعالیت ها و برنامه ها ارائه داد.

معظم له نیز ضمن تشکر از ایشان و همراهان وی، توصیه های مهمی درباره وظایف اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان فرمودند.

این مرجع عالیقدر با اشاره به اهمیت مسأله فرهنگ که زمینه ساز هدایت و راهنمایی جامعه است فرمودند: در اسلام، مسأله اي بالاتر از مسأله هدايت مردم و راهنمايي جامعه و نیز حفظ دين مردم و جامعه نیست. وظیفه ای که به شما محول شده است، وظیفه بسیار سنگینی است که باید با استعانت از خداوند متعال و حضرت ولی عصر علیه السلام و سعی و تلاش و درایت، آن را به نحو احسن انجام دهید.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پسوند اسلامی برای اداره فرهنگ و ارشاد افزودند: عنوانی که شما دارید باید آن را حفظ کنید. فرهنگ و ارشاد خوب است اما کدام فرهنگ و ارشاد؟ عنوان شما فرهنگ و ارشاد اسلامی است، یعنی باید بر اجرای دقیق احکام اسلام در برنامه هایتان پافشاری کنید و نگذارید خدای ناکرده خلاف شرعی در برنامه هایتان پیش آید؛ که اگر این طور انجام وظیفه کنید، خیلی مشکلات ما حل خواهد شد.

معظم له ضمن اشاره به لزوم تقیّد و تعهّد دست اندرکاران فرهنگی، خطاب به حاضران در جلسه بیان داشتند: باید کساني که متصدّي کارهای فرهنگی مي شوند، مقيّد به اجرای تام و کامل احکام شرع مقدس باشند تا اهدافشان یعنی هدایت و امر به معروف و نهي از منکر جامعه محقق شود.

آیت الله العظمی صافی در ادامه این دیدار، با انتقاد از اجرای برخی برنامه های خلاف شرع در جامعه فرمودند: شما باید در برنامه های خود، هنر اسلامی را ترویج دهید. متأسفانه برخی برنامه هایی که به عنوان تجلیل از هنر انجام می شود خلاف احکام الهی است و باید برچیده شود. هنری که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ترویج می کند، باید هنر اسلامی به معنای هنری که شعائر مقدس اسلام را ترویج کند، باشد.

ایشان در پایان این دیدار ضمن مسألت توفیق برای حاضران، بیان کردند: انشاءالله شما بتوانيد با همکاري دوستان خود در جهت تحقّق اهداف اسلامی پیش بروید و فرهنگ و ارشاد اسلامی قم تحوّلی در سایر استان ها هم ایجاد نماید و تمام زحمات و خدماتی که انجام می دهید به هدف جلب رضایت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف باشد که اگر غیر این شد، هیچ ارزشی ندارد.