مجلس باید «مظهر عدل علی» علیه السلام باشد
65 بازدید
تاریخ ارائه : 4/12/2014 3:08:00 PM
موضوع: علوم سیاسی

به تازگی پایگاه کتابخانه و اسناد مجلس شورای اسلامی، مشروح مذاکرات ادوار مجلس را جهت استفاده کابران بر روی این سایت قرار داده که یکی از آنها، مشروح مذاکرات روز تصویب شعار افتتاح مجلس شورای اسلامی در سالروز میلاد مسعود حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام بود که آیت الله زاده صافی گلپایگانی جناب آقای محمد صافی طی نامه ای به مجلس، آن را پیشنهاد داده بودند و در نهایت تصویب شد.

بخشی از مشروح مذاکرات روز تصویب این شعار در پی می آید:

مجلس شورای اسلامی؛ دوره ۱؛ جلسه ۲۱

رئیس جلسه: اکبر هاشمی رفسنجانی

تاریخ: 31/04/1359               

زمان: ۰۹:۲۰ تا ۱۳:۱۵

۴- طرح پیشنهاد آرم مجلس بوسیله آقای محمد صافی فرزند حضرت ایت الله لطف الله صافی عضو شورای نگهبان        

نائب رئیس – مساله ای را که باز در هیات رئیسه دیروز تصویب شد که باطلاع مجلس محترم رسانده بشود این است که چون افتتاح مجلس در روز ولادت با سعادت مولی الموحدین امیر المومنین صلوات الله و سلام علیه بود از این جهت یک نفر ماده تاریخی تهیه کرده است که منطبق میشود با همین روز مسعود و چون بسیار جالب بود و از ظرافتی برخوردار بود از این جهت قرار شد این قسمت نیز باطلاع مجلس محترم رسانده بشود ، از این جهت آقای توکلی الان باستحضارتان میرساند .

توکلی – من تقریبا عین نامه دبیر خوش ذوقی که این کار را انجام داده باطلاعتان میرسانم . افتتاح مجلس شورای اسلامی که از بزرگترین وقایع تاریخ ایران است و تقارن آن با سالروز ولادت با سعادت حضرت امیر المومنین علی ابن ابیطالب سلام الله علیه که به تعبیر رهبر عظیم الشان انقلاب روز تولد عدل و عدالت است مرا بر آن داشت که ماده تاریخی مناسب و لایق مقام این مجلس اسلامی بیابم تا اینکه در شب ( روزی تاریخی و بس بزرگ ) بعثت با برکت و پر میمنت حضرت ختمی مرتبت صلی الله علیه و آله و سلم معنای زیبائی که در قالب لفظی الهام وار یافتم (مظهر عدل علی) که به حساب ابجدی ( ۱۳۵۹) میباشد و این گزاره مشتمل بر چند معنای مناسب است .

۱- عدل و عدالت که بامید خدا و در ظل عنایات و توجهات حضرت ولی عصر ارواحنا له الفدا نتیجه کار این مجلس محترم خواهد بود .

۲- عدل علی که کاملترین و عالیترین عدل تاریخ بشریت است .

۳- نظر به اینکه مجلس شورای اسلامی است نه ملی باید مظهر عدل علی باشد و این نمایندگان محترمند که آنرا مظهر عدل علی میسازند .

۴- نام نامی ( علی علیه السلام ) که این مجلس در سالروز فرخنده و ولادت با سعادت آن حضرت افتتاح شده است .

۵- نسخ ماده تاریخ ( عدل المظفر ) تملق آمیز و بی مصداق مجلس ( شورای ملی ) است و واقعیت عدل علی و بی واقعیتی عدل مظفر روشن است .

در خاتمه از محضر اعضای محترم شورای اسلامی تقاضا مندم برای اینکه نمایندگان منتخب ملت همیشه و در جمیع ادوار متوجه مسوولیت خطیر خود و هدف انقلاب اسلامی که با فداکاری و خون پاک هزاران شهید که به تشکیل این مجلس شورای اسلامی منتهی شد باشند؛ در صورت مصلحت این جمله را بصورت آرمی برای مجلس درآورده درب ورودی و تالار مجلس را به آن مزین سازند. با تشکر محمد صافی دبیر ریاضی دبیرستان موسوی میدان شهدای تهران....