نامه ای از یک طلبه
38 بازدید
تاریخ ارائه : 1/7/2014 8:39:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

بسم الله الرحمن الرحيم

محضر مبارك مرجع عاليقدر عالم تشيع حضرت آية الله العظمي صافي گلپايگاني حفظه الله

سلام عليكم؛

قبل از هر چيز اميدوارم خداوند متعال به شما طول عمر و صحت و سلامت عنايت فرمايد انشاء الله.حقير مدتي پيش كه به حوزه آمدم و دروس خود را شروع كردم به علت مشكلات زيادي كه در گذشته داشتم تصميم به اين گرفتم كه ديگر با كسي ارتباط برقرار نكنم ، تمام ضرباتي

كه من خوردم تماماً از دوستانم بود. خلاصه مي‌خواهم بدانم اگر بخواهم با شما ارتباط برقرار بكنم چه كار بايد كرد . آقا من خيلي شما را دوست دارم. تنها كار من شده نامه نگاری . ‌هر وقت دلم بگيرد براي جنابعالي نامه مي‌نويسم آقا من مي‌خواهم بعد از اتمام دروس ادبيات حوزه يكي از شاگردان شما باشم و به دست مباركتان معمم شوم و دوست دارم كه با دستخط مباركتان مرا نصحيت بفرمائيد. اينجانب چند سؤال دارم كه اميدوارم جواب مرا بدهيد.

1 ـ درباره آداب معاشرت در اجتماع يعني اين كه چگونه با مردم باید برخورد كرد كه همه از ما راضي باشند.

2. و اگر اينجانب بخواهم در كنار دروس حوزه امرار معاش داشته باشم چه فعاليتي داشته باشم چه كاري را صلاح مي‌دانيد.

3. براي سلامت جسم و روح چه ورزشي را توصيه مي‌فرمائيد.

بسم الله الرحمن الرحیم 

السلام عليكم و رحمة الله

نامه مشحون به عواطف پاك و احساسات ديني تابناك واصل شد. هديه هاي عظيمه جليله را كه در عالم وجود اجل و اكبر و اعظم الهدايا مي‌باشد (قرآن كريم و اسماء‌ الله الحسني) با تقدير و تعظيم بي‌پايان بر سر و ديده نهادم. اميد است خداوند متعال روح و باطن ما را با دعوت قرآن كريم و حقايق و معارف عالي و الهي آن آشنا و ابواب بينش و فهم اسماء الحسني را بر روي ما بگشايد و از بحار بيكران علومي كه در هر دو نفهته است و اگر قطره‌اي از آن نصیب كسي شود وجودش سرشار از معرفت و آگهي ميگردد به ما نيز عطاء فرمايد . انشاء الله تعالي در زير سایه عنايات  حضرت بقيه الله ارواح العالمين له الفدا به مقامات ارجمند علمي و عملي نايل گردید و از تلامذه و شاگردان و متعلمان خوب و موفق اهل بيت عليهم السلام باشيد كه فرمودند: نحن العلماء و شيعتنا المتعلمون.

سؤال از آداب معاشرت كرده‌ايد بايد بدانيم كه اين باب وسيعي است كه در قرآن و احاديث راجع به آن بهترين راهنمايي‌ها موجود است كه اگر بخواهم به عنوان نمونه از آن آيات يا رواياتي بنگارم هر چه مي‌انديشم اين تعاليم همه نمونه است و همه ممتاز است. خودتان به قرآن مجيد آياتي كه در زمينه اخلاق و معاشرت با مردم و دور و نزديك مي‌باشد و به روايات، مخصوصاً نهج البلاغه، به خطبه ‌همامیه، به وصيت امام عليه‌السلام به فرزند عزيزش امام مجتبي عليه‌السلام و سایر خطبه‌ها و نامه‌ها و حکمت‌هاي آن و به ادعيه مثل صحيفه سجاديه مانند دعاء‌ مكارم الاخلاق مراجعه كنيد و در معاني و تعليمات و پيام‌هائي كه در آن‌ها است تأمل نماييد؛ هر چه بخواهيد در آنها هست  و از آن هدايتها بالاتر و جامع تر  در هيچ جاي ديگر نخواهيم يافت . الحمد لله الذي هدانا لهذا و ما كنا لنهتدي لولا ان هدانا الله.

 فقط اين چند جمله از دعاء مكارم الاخلاق را زينت بخش نامه مي نمايم :

 اللهم صل علي محمد و آل محمد  و سددني  لان اعارض من غشنّي بالنصح و اجزي من هجرني بالبر واکافی من قطعنی بالصلة و اخالف من اغتابني بحسن الذکر و ان اشكر الحسنة و اغضي عن السیئة.

امّا راجع به اشتغال به كسب در كنار تحصيل و كسب علم به نظر مي‌رسد اگر بتوانيد اگر چه با قناعت باشد در اين فرصت كه داريد نيرو و استعداد خود را در تحصيل علم صرف كنيد سزاوارتر است. راجع به ورزش هم انواع و اقسام دارد به طور كلي همان ورزش‌هائي را كه جنبه عمومي دارد مثل راه پيمايي و غيره در حد نياز خوب است ولی ورزش را كار و شغل قراردادن  و براي مسابقات عمر را صرف آن نمودن بهاي مناسبي براي عمر و وقت انسان كه هر آن و لحظه‌اش بي‌بها است نيست. انسان بايد سعي و تلاش را براي كسب کمالات حقيقي و ورزش‌هاي واقعي و فضايل ملكوتي قرار دهد مخصوصاُ شرف سيادت و انتساب به اهل بيت عليهم‌آلسلام را كه به آن مشرفيد، عزيز و گرامي بداريد. اميد است موفق باشيد و حقير را از دعا فراموش ننماييد.

لطف الله صافی