دنبال مکاشفه نباشید ...
25 بازدید
تاریخ ارائه : 10/3/2013 1:53:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

پاسخ آيت الله العظمي صافي به جواني که خواهان مکاشفه بود

سؤال: از حضرتعالي دستوري مي‌خواهم تا مکاشفه‌اي هر چند در سطح پايين براي من رخ بدهد و ان‌شاءالله موجب اطمينان قلب بنده گردد؟

پاسخ: فرزندم! از آغاز جواني و تکليف خود، از قرآن مجيد و هدايت‌هاي احاديث شريفه و دعاهاي معتبر، مثل صحيفه سجاديه الهام و دستور بگير، و در پي اين فکر کشف و مکاشفه که حتي بعضي مدعي‌ داشتن آن شده‌اند، وقت و عمر خود را ضايع نکن.

اين همه مشاهده تو را کافي نيست؟ اين همه آيات و نشانه‌هاي خدا و انکشافاتي که عقل بشر به وسيله تفکر در خلقت جهان و زمين و آسمان و آفتاب و ماه و منظومه‌ها و کهکشان‌ها و انسان و حيوانات و جنبندگان و عالم وسيع نباتات و وجود خودت، همه وسيله کشف و شهود حقايق است.

چيزي از معارف و خداشناسي پنهان نمانده است که با مکاشفه بتوان آن را به دست آورد. در خودت، در خلقت خودت، در عجايب  عالم خلقت و اين‌ همه اسرار و علايم حق و حقيقت، بينديش که همه مکاشفه است. مگر با چشم سر آنچه را مي‌بيني کم است؟ اين همه آيات آشکار را که مي‌بيني، نشان و دليل بر عالم غيب نيست که مي‌خواهي با خواب و مکاشفه، خدا را بشناسي و عقيده را محکم کني؟!

کدام بـرگ درخـت است اگر نـظر داري * که سرّ پاک الهي در آن نه محجوب است

اين همه درخت‌هاي گوناگون، اين همه ميوه به طعم‌هاي جالب و جاذب، اين همه شکوفه‌ها و گل‌هاي رنگارنگ؛

بــرگ درخــتان سبز در نـظر هـوشيار * هر ورقش دفـتري است معرفت کردگار

نظر کن. فکر کن. کتاب آفرينش را بخوان. شگفتي‌هاي برّ و بحر، استعداد بشر و خواص گياه‌ها و سنگ‌ها. در همه نظر کن. همه، کشف و انکشاف و شهود است.

خدا، خودش را با اين آثار قدرت و حکمت به همه نشان داده است. هر جزء کوچک از اجزاء و اعضاء اين عالم، کتاب بزرگ کشف و شهود است، ولي بايد بشر بخواهد، و ببيند، و تسبيح خدا را بگويد.

قرآن مي‌فرمايد: وَ فِي الْأَرْضِ آياتٌ لِلْمُوقِنِينَ وَ فِي أَنْفُسِكُمْ أَفَلاَ تُبْصِرُونَ [1] ؛ در زمين براي اهل بصيرت نشانه‌هايي است و در وجود خودتان. آيا نمي‌بينيد؟

مگر مکاشفه با اين همه آيات بي‌شمار که قرآن مي‌فرمايد، حاصل نمي‌شود؟ چرا مکاشفه به صورت‌هايي، مثل خواب را دنبال کنيم، و مکاشفه و استکشاف را با تفکر در خلق آسمان و زمين پي نمي‌گيريم که مکاشفه حقيقي است، و صوفيانه و عارفانه و مصنوعي نيست؟!

سير در آفاق انفس، عالم‌شناسي، حيوان‌شناسي، انسان‌شناسي، آب‌شناسي، خاک‌شناسي و گياه‌شناسي و… همه وسيله مکاشفه است. چرا دور مي‌رويم؟ خودشناسي مَنْ عَرَفَ نَفْسَهُ فَقَدْ عَرَفَ رَبَّهُ‌[2].

تويــي تـو، نســـخـه صـنع  الـهي * بجو از خويش هر چيزي که خواهي

اگر همه عقل‌هاي بشر را به يک نفر بدهند که قرن‌ها و قرن‌ها در خودش فکر کند تمام نمي‌شود.

کشف و مکاشفه اين است که فرمودند: به هر چه مي‌نگريد و از هر چه به ظاهر مي‌بينيد، به باطن آن نظر کنيد.

مکاشفه حقيقي، تأمل در مثل اين آيات است: إِنَّ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّيلِ وَ النَّهَارِ لَآياتٍ لِأُولِى الْأَلْبَابِ الَّذِينَ يذْكُرُونَ اللّهَ قِياماً وَ قُعُوداً وَ عَلَى جُنُوبِهِمْ وَ يتَفَكَّرُونَ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذَا بَاطِلاً سُبْحَانَكَ فَقِنَا عَذَابَ النَّار[3].

در اين راه، آنچه مهم است، و شخص را بيشتر موفق مي‌نمايد، اهتمام در عبادات و عمل به احکام دين، و التزام به هدايت‌هاي ائمه طاهرين ‌عليهم‌‌السلام و تقوي و پرهيزکاري، و پرهيز از گناه، حتي مکروهات است.

اميد آن‌که شما نوجوان عزيز موفق شويد به  مدارج و مراتب عاليه علم و عمل و اخلاق و انسانيت نائل شويد، و خصوصاً امام زمان و قطب عالم امکان حضرت مولانا بقية الله المهدي ارواح العالمين له الفداء را -که امروز به برکت وجود آن حضرت عالم برپاست- فراموش ننماييم، و سعي کنيم با اعمال و رفتار، آن حضرت را از خود، راضي و خوشنود سازيم که اين منتهي الآمال است.

منبع: معارف دين 3 تأليف آيت الله العظمي صافي گلپايگاني

[1]. ذاريات، آيات 21-20.

[2]. عوالي اللئالي؛ جلد 4، صفحه 142.

[3]. آل عمران، آيات 191-190.