آیت الله العظمی صافی: به پخش موسیقی و آواز اعتراض کنید
27 بازدید
تاریخ ارائه : 9/25/2013 10:52:00 AM
موضوع: فقه و اصول

پاسخ آيت الله العظمي صافي به استفتائي پيرامون پخش اذان و ... از بلندگوهاي مساجد

بسمه تعالي

 محضر مبارک حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني دامت برکاته

با سلام و احترام؛

پخش کردن اذان، مناجات، دعا، قرآن و ... از بلندگوهاي مساجد، در صورتي که مزاحمت براي همسايگان ايجاد کند، از نظر شرع مقدس چه حکمي دارد؟

باتشکر/جمعي از مؤمنين

بسم الله الرحمن الرحيم

عليکم السلام و رحمة الله

اينجانب به برگزار کنندگان مراسم در مساجد، حسينيه‌ها و ديگر اماکن مذهبي توصيه مي‌کنم مواردي که مانند اذان جنبه شعاريّت دارد، از بلندگو پخش شود و در غير آن، مراقب باشند که مردم‌آزاري نباشد و بهانه‌اي به دست بهانه‌جو ندهند که همه برنامه‌ها را زير سؤال ببرد، و مخصوصاً رعايت حال بيماران و اشخاص سالمند را بنمايند.

و نيز توصيه و نصيحت مي‌کنم به کساني که از بلندگوهاي مساجد و برنامه‌هاي ديني گله و شکايت دارند از کساني نباشند که خداوند متعال در حقّ آنها مي‌فرمايد: «وَ إذا ذُکِرَ اللهُ وَحْدَهُ إشْمَئَزَّتْ قُلُوبُ الذينَ لايُؤْمِنُونَ بِالآخرةِ و إذا ذُکِر الَّذينَ مِنْ دُونِه إذا هُمْ يَسْتَبْشِرُونَ»؛ که اگر با بلندگو، اذان، قرآن و موعظه و عزاداري اهل بيت عليهم السلام را پخش مي‌نمايد اشمئزاز و ناراحتي پيدا مي‌کنند، ولي اگر موسيقي و ساز و آواز باشد، حرف و اعتراضي ندارند.

سعي کنند از آن گروهي باشند که مثل حضرت ابراهيم خليل علي نبيّنا و آله و عليه السلام، وقتي بنابر بعضي روايات ذکر شريف «سبّوح قدّوس ربُّ الملائکةِ والرُّوح» را شنيد، از گوينده خواست يک بار ديگر آن را بگويد تا بخشي از گوسفندانش را به او بدهد و گوينده آن قدر تکرار کرد تا همه گوسفندانش را به او بخشيد و در آخر کار از او خواست که خودش را در ملکيّت او قرار دهد که يک بار ديگر اين ذکر را بگويد. خداوند متعال همگان را به انجام وظايف شرعي موفق بدارد

لطف الله صافي

18 ذي القعدة 1434